saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

I have no idea how to solve a or b without a calculator
Solve the equations and good its for exam practice! f(5)=3(5)-10
Given f(x)=3x^(2)+4x+19, find f(-7)
Ancient Egyptians believed that when a person died, they went to the Field of ________, a paradise that closely resembles Earth.
Check the full form of the abbreviations in column 1. Short form Full
I need help pleasee What is the length of the dotted line in the diagram below? Round to the nearest tenth.
f is inversely proportional to g. g is directly proportional to h². When f = 18, the value of g is 3. When f = 15, the value of h is 6. Use this information to
Montu finishes a piece of work in 24 days. How much work will he complete in 8 days?​
Match each prefix with its definition.Match Term DefinitionAnti A) PartlyMulti B) AgainstSemi C) Many
A line passes through the point (-8, 3) and has a slope of 3 4Write an equation in slope-intercept form for this line.