xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

kayla's class went on a field trip to an aquarium . one tank had 30 clown fish. She miscounted the total number of clown fish in the tank and recorded it as 24
When two fractions are between 0 and half how do you know which fraction is greater explain
The _____ supported the ratification of the Constitution. A. Anti-Federalists B. Federalists C. Proponents D. Loyalists
How well did President Roosevelt address conflicting evidence and viewpoints? when he was giving his speech
There are two types of intaglio printing, etching and engraving. What is the primary difference between the two?
How can we prove that 4x+2(x+3)=8x+6
The celebration of Kwanzaa was meant to
Can someone help me please? 1. Refer to the triangle below. If a = 3 and b = 3, A. Find the exact length of c in unsimplified radical form B. Fi
is ran or fought or told or broke a homophone
What new information can you add to your definition of physical change ?