stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

This is simple, yet I still forgot. Please help. If 1/10 of a journey is 18 miles, how long is the journey? plz explain
Four kinds of a narration in a short story are
When the distance between two interacting objects doubles, the gravitational force is four times as much. the same. twice as much.
Daniela, the pharmacy technician returned to the stock bottle of 250 milliliter of lithium suspension to the shelf. She used 175 milliliter to fill the patients
why have corporations and unions been able to spend unlimited sums of money on campaign advertising since 2010? A. The FEC wanted to encourage private individua
A container has a mass of 1.293 metric tons. What is the mass of the container in gams?
why should oil or grease never be used to lubricate oxygen or acetylene regulators? a: it can react with certain chemicals or materials and result in an explosi
In order to create user accounts on a linux system, what command should be utilized?
I need help on this question
a/2 - 1/2 and please explain!!