Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

what is the mRNA sequence from 3 TACGGTAAGCATCTTGGCATAACCCCAATT 5
the area of a rectangular garden is 38 1/4 square meters. the width of the garden is 4 1/2 meters. find the length of the garden
What is the surface area of the prism? A. 144 in2 B. 420 in2 C. 288 in2 D. 140 in2 I really don't know where to post a link to the prism pic
On a new construction site, an electrician can install a new light fixture in 20 minutes. A project calls for 24 new fixtures to be installed on each of 4 floor
How do you put allele in a sentence
4x-2y=14 y=1/2x-1 Solve the system of linear equations by substitution. Check your answer.
Susan ........ (Run) to school because she was late.
PLEASE HELP I GIVE THANKS
an explanation describe if a green pet mates with an orange pet, can they have any orange offspring.
What does hemostasis mean?