mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

what is glossities and deficiency
write in decimal form fourteen and eighty-Four hundredths
what we need to become success
What's the other term for: lacking respect; scornful
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
example of onomatopoeia in the seven ages of man
What is the answer to 12-2x6+2/2
Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2
Liz wants to drink 1.5 litres of water each day. She buys the water in packs of 6 bottles. Each bottle contains 0.5 litres of water. How many packs of water do