mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

A 0.500-g sample of KCl is added to 50.0g of water in a calprimeter (Figure 5.12) If the temperature decreases by 1.05C. what is the approximate amount of heat
The Whole Community approach means that solutions serve the affected community and a variety of resources are used as needed. A. TRUE B. FALSE.
What three bodies of water do Maryland and virginia share?
A.) The perimeter is ____ cm. B.) The area is ____ square cm.
Who was the greatest person petrarch
Large Number CalculationsThe US consumes an average of 5.77 million metric tons of bananas per year. There are 301 million people in the US and there are 1000 k
what is the common ratio of this one?
Maggie deposits $10,000 today and is promised a return of $17,000 in eight years. What is the implied annual rate of return? A. 6. 86 percent B. 7. 06 percent C
What is the value of x in the equation −6 + x = −2?
Respondents with unsatisfactory responses may be simply discarded when the proportion of unsatisfactory respondents is ________.