mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Why dress code don’t benefit students
How might the purchase decisions of consumers impact a market economy?
I need to know the answer to this problem​
Four major candidates ran in the 1824 election, all under the "Democratic-Republican" name. One of the candidates, Andrew Jackson, was already famous. In the 17
what are some things that should be checked before blood is transfused
IF A STOP SIGN IS RED AND WE STOP AT THE SIGN, WHAT COLOR IS THE SIGN?
PLEASE HELP ME IF YOU CAN ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Identify the graph of the system of constr
What is the increase in temperature that comes with an increase of 1 cycle per second in the rotation
Which of the following statements reasonably explains why this reaction has a low activation energy? View Available Hint(s) The small NO and F2 molecules have l
how do i solve a rubic cube?