ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

If a =8 and c=10 find b with a triangle
The price of a car was decreased by 10% to £729. What was the price before the decrease?
Why is the ability to grow sugar in Britain and France an important concept? PLS HELP IM TIRED AND WANT TO GO TO BED
12x + 3y = 15 for x = -1,0,1
What is the equation to this graph????
Factor the algebraic expression below in terms of a single trigonometric function. cos x - sin^2 x - 1 please help me, ive been struggling so hard. make it eas
Brandon is an amateur marksman. When he takes aim at a particular target on the shooting range, there is a 0.1, point, probability that he will hit it. One day,
Order -2.96,-2 11/12,and 2.95 from least to greatest
Which of the following matches the graph? Y=3/4x Y=1/4x Y=1/3x Y=4x Y=4/3
I really need help with this question!!!!!!!