hope8570 hope8570
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child class=

Respuesta :

syenitzy
syenitzy syenitzy
  • 02-10-2019

Answer:

the answer is $31

Step-by-step explanation:

first you multiply 2 and 8 = 16

then multiply 3 and 5 =15

then add both and the answer will come out as 31

hope this is helpful =)

Answer Link
kabre
kabre kabre
  • 02-10-2019
The answer going to be 31$ for sure .
Answer Link

Otras preguntas

Vince is baking a cake. He pours flour and sugar into an empty bowl. The substance in the bowl is a(n) __________. A. Mixture B. Atom C. Element
solve by solution y=1/2x+6 and y=4x-1
What two ratios are equivalent to 8/6?
find the area of r = 4.5
Who was the famous Indian astronomer who discovered that Earth revolves on an axis?
A: The day after tomorrow is Wednesday. B: No, today is Wednesday. C: Both of you are wrong, Wednesday is tomorrow. D: Today is neither Monday, nor Tuesday, nor
lisa walked 8 miles more than tim lisa walked twice as far as tim how far did each walk
The distance from the park to the grocery store is 0.9 miles. Ezra runs 8 tenths of the distance and walks the rest of the way. How far does Ezra run from the p
What are two ways to increase the acceleration of an object?
why is the primary succession always at the top of the food chain?