zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

The Scopes Trial was about: a. Freedom of the press b. Teaching evolution in school c. Prayer in school
need help fast what are all the solution to this problem
Rewrite the rational exponent as a radical by extending the properties of integers exponents. 2^3/4 / 2^1/2
What was manorial system
Snap, crackle, pop! Name the cereal capital of the world: a. Kellogg, Minn. b. Battle Creek, Michigan c. General Mills, Idaho
IDEAS FOR RECONSTRUCTION, explain why they are good ideas?
Two men who signed the Declaration of Independence went on to become U.S. presidents. Who were they?
The 15th Amendment, which granted African Americans the right to vote, was passed on which date?
Which poem-turned-song, written by Katharine Lee Bates, was originally called “Pikes Peak” and describes our country’s natural splendor and the patriotism of i
The last new star was added to the American flag in which year?