trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

A chemoelectrical signal that can travel along cell membranes in a wave-like pattern is a(n)?
City community college plans to increase its enrollment capacity to keep up with an increasing number of student applicants. the college currently has an enroll
Discuss with your parents and guardians some of the challenges they have faced with parenting. list three challenges.
An industrial machine produces widgets, but it has a 0.07 defective rate. what is the probability that the machine produces fewer than 5 defective widgets in a
_________________ prevent material from moving in or out of the brain's capillaries
help me 20 points and I will mark brainlyist
In which type of study is the group the level of analysis? ecologic case-control cohort descriptive observational
How do you compute this? 4(-2, 3) - 2(6, -7)
Calculate the vapor pressure of a solution of 32.5 g of glycerol (C3H8O3) in 500.0 g of water at 25°C. The vapor pressure of water at 25°C is 23.76 torr. (Assum
When we define goodwill as a perception the audience forms of a speaker, what is that the audience's perceptions may be based off of?