Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2019
  • Mathematics
contestada

Please answer this correctly

Please answer this correctly class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2019

We have to multiply the unit cost by the number of items bought to find out the total cost. For the baseball coach, we have

[tex]2\cdot 6 = 12[/tex]

For the basketball coach, we have

[tex]9\cdot 14 = 126[/tex]

So, the difference is

[tex]126-12 = 114[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is 3,444 in expanded form?
Derek goes fishing only on Saturdays. He plays soccer every third day. Today is Saturday and Derek goes fishing and playing soccer. How many days will it be bef
Math Help! 1. simplify -14x^3/x^3-5x^4 2. simplify x+7/x^2+4x-21 3. simplify x^2-3x-18/x+3 4. simplify 3/5a multiply by 1/a^2 5. simplify x+2/5x-15 multiply by
universal law of gravity
I can't seem to find the answer for number 2 can someone at least give me a hint?
In 2010, the average number of years a Brazilian child attended school was _____. A. 4.4 B. 7.2 C. 8.7 D. 12.4
PLZ HELP MEH!!!!!! How does RNA act like a messenger to deliver genetic code information? Question options:A.The DNA replicates to form RNA and then travels to
The constitution reserve the power to provide for and supervise schools for
How old was george washington when he died?
I NEED HELP WITH THIS PLEASE!