metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

5 palabras que siempre lleven mayusculas
The power to declare war is
What is the conversion of 160g to cg?
Need help in math How does the slope of the line y=-x affect the graph? Instructions says :Think about how the graph changed as a result of changing the slope t
Evaluate -2x 2 y, if x = -3 and y = -1. -12 -18 18 im thinking this one 12
how do breeders produce genetic variations that are not found in nature?
Give the answer duhhhhhhhh
How many valence electrons are there in na?
Although extreme sports demand mental and physical control the movements are limited only by an individual's creativity skill and courage or as some might say l
When adding 51.2 to a certain number, the sum is 56.05, as seen below. What number should go in the box to complete the addition problem?