bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

What should the certified volunteer preparer do before starting the tax return?
Type the correct answer for each. The point (x,√7/3) in the second quadrant corresponds to angle 0 on the unit circle. ________ 0=3√7 ________ 0=-√ 7/2
The fluorocarbon compound c2cl3f3 has a normal boiling point of 47.6°c. the specific heats of c2cl3f3(l) and c2cl3f3(g) are 0.91 j/g·k and 0.67 j/g·k, respectiv
What was the Renaissance? Describe this movement, including the dates it occurred and what the movement included. What did the movement emphasize?
What item must be applied over a bandage on a food handlers finger?
In the memoir "Barrio Boy", by Ernesto Galarza, based on this line, " It was easy for me to feel that becoming a proud American, as she said we should, did not
What would be the next three patterns 4, 11, 18, 25
Solve the system 12x+2y=86 6x+2y=56
the triple entente was made up of?
What economic method is often used to guide policy makers in making pollution regulations?