kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Enlightenment ideas led the founders of the united states to create a government that: A. Gave people a voice in its actions B. Had complete control over it's p
What was one way “old” immigrants differed from “new” immigrants in the 1800s? The “old” immigrants were Protestants and Jews, while the “new” immigrants were C
Where do we see amendment 4 today ?
What is the surface area of this design? 5 in 5 in 6.4 in 5 in 9 in a. 150 in squared b. 197 in squared c. 127 in squared d. 210 in squared
Many schools followed the (A. segragation B. integration) policy of separate but equal. Which one
Is 0 a natural, integer, whole, rational, or irrational number?
I need help on this​
Please help me on this 3 problems​
If element X has 99 protons, how many electrons does it have
How many branches of the Federal Reserve exist across the US?