madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

WILL MARK BRAINLIEST Which expression is equal to (f + g) (x)? f(x) = x^2 + 3; g(x) = x - 1 a x^2 + x + 2 b x ^3-3 c x^3-x^2 + 3x -3 d x^2 -2x +4
Into which of the following life cycle stages will our sun enter next
Jonathan’s class has 30 boys. Of the students in his class, 60% are girls. How many girls are in Jonathan’s class?
the picture to the question is down below please help
how to find ordered pair by graphing with two lines
How does the warming of the worlds oceans disrupt the flow of the water cycle? A. It increases the amount of population
How does social media lead to more anxiety in a child’s life?
If EG=19 and FG=12 then EF=?
Inequality for thirty is no greater than the sum of a number and -8
Simplify to create an equivalent expression. -3(2+4k)+7(2k-1)−3(2+4k)+7(2k−1)