Seudónimo Seudónimo
  • 03-03-2019
  • Mathematics
contestada

what is the sum of 3 times m and 4 times m

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-03-2019

Answer:

7m

Step-by-step explanation:

3m + 4m

Combine like terms

7m

Answer Link

Otras preguntas

Scarly bought 3 pounds of cashews. Each pound of cashews cost $2.98. She paid with a $20 bill. How much change did Scarly get back?
Examples of humor in gatsby
A direct democracy is a government in which all the citizens vote for or against every law do you think direct democracy would work in the untied states
If 5.5 pounds of grapes cost $10, what is the unit rate in price per pound?
Francis ran 2 1/5 miles in 7/12 of an hour. How many miles can Francis run in one hour?
Is Marxism useful for understanding society in the present time?
Help on No. 4 plz..............
Why do democratic state adopt constitution
how can a kepler-47c happen?? Plz help :(
are theses right im not good at math​