lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Which 3 powerful European Kings fought in the 3rd Crusade?
Three times a number increased by 8 is at most 40 more than the number. Find the greatest value of the number.
A tractor costs $12,250 and depreciates by 6% per years. How much will the tractor be worth after 6 years?
Many types of BLANK drugs, usually in the form of eye drops, are used to treat glaucoma.
The perimeter of a rectangular plot is 248m and it's breadth is 42m.Find it's (i) length (ii) area
What happens during synopsis in meiosis
Page 161 3. how do people adapt to environmental extremes and other circumstances? human populations that engage in activities that stress the skeleton (e.g., w
pls help asap not very good @ math
I have a question, What exactly does snappy mean, will it make sense if I use "snappy name" in a sentence? Sorry just wondering cause English is not my first la
Solve for each of the following proportions: a. 5/x=30/42 b. x/8=-12/32