spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

is a possible treatment for depression. Life stresses Heredity Medication prescribed by a doctor Changes in life status
What is required in a society for democracy to work
A fruit juice company makes two kinds of juice blends, each in 1 gallon bottles. the regular mix uses 1/2 a gallon of orange juice and 1/2 gallon of pineapple j
The average of 4, -8, 6, 14, -3 is
What is -x+y +2x+y ?
PLZ HELP The bimetallic strip in a thermostat works on the principle that solids do not expand at the same rate as they absorb thermal energy. True False
Which of the following was one of the reasons that King George granted the Georgia colony to the James Edward Oglethorpe? A. to rid England of Puritans by gi
A garden shop sells 15​" by 15​" square stepping stones for the same price as 20​" round stones. If all stepping stones are the same​ thickness, which option gi
Astrophysics is a cross sub-field of which two major sciences
What is required in a society for democracy to work