micha67 micha67
  • 01-01-2019
  • Mathematics
contestada

the total cost C for g grams of igneous rock if each gram costs $3.81

Respuesta :

znk
znk znk
  • 01-01-2019

Answer:

C = 3.81g  

Step-by-step explanation:

If 1 g costs $3.81,

g g cost $3.81×g

The formula for the cost is

C = 3.81g

Answer Link

Otras preguntas

b) An earthed conductor was brought near the charged student. A spark jumped between the conductor and the student. The potential difference between the conduct
how many molecules of oxygen is in water
The sun ____ in the East.​
Kara is running a marathon. After 2 hours, Kara has run 13 miles. After 4 hours, Kara has run 26 miles. What is her speed, in miles per hour?​
Complete the sentence with a word that means the same as "rare"
= A coat is reduced $24 from the original price of $400. What is the percent decrease? The price of the coat decreased by%. K
1.07 x 104 -3.38 × 10³
If x +2 is a factor of p(x) =x²-kx +7, thrn find the value of k.Also,find the other factor of the polynomial ?​
g(x) = 4x+6 h(x)=x-5 Write the expressions for (g-h) (x) and (g-h) (x) and evaluate (g- h) (3). (g-h)(x) = (g-h)(x) = 0 (g+h)(3) =
Plot the graph of 2x - y = 6 and y = 4. Write down the coordinates of the point where the lines intersect