Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

How you solve 7p+9=81
A weather reporter reads aloud the number of meters of snowfall. the amount is 0.103 meter. What words should the reporter use on the air to explain the amount
how would i solve A= 1/2bh for b
Please help for answer 56/125-177/625=
Lee has a jar of 100 pennies. She adds groups of 10 pennies to the jar . She adds 5 groups. What numbers does she say?
how do you convert 1.66 into a fraction
how do you write 35.2 in word form?
Ten pints of 15 % salt solution are mixed with 15 pints of 10 % salt solution. What is the concentration of the resulting solution?
solve 5c + 4 = -26A. 6B. -6C. -4.4D. 3solve 3x - x + 2 = 12A. -5B. 4C. 7D.5solve 3(x + 1) + 6 = 33A.10B. 8C. 8.7D. -8solve [tex] \frac{y}{-6} [/tex] + = 9A. 24B
How do you solve this problem 9a+10(6a-1)