justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

which tissue is responsible for bringing about movement​
Compute the length of sides AB, AC.
Look at these images of a couple, Eva and Marco, performing their routine activities. Create a caption (in Spanish) for each image describing what they are doin
of the construction in the United States is done with public money.​
what is the magnification of a mirror that ​
B is the set of odd numbers greater than 5 and less than 21
If an object with a mass of 35 grams has a volume of 70cm cubed and its length is 40cm, what is the density of the object? (remember to include units for full c
jackie brought 9 plants ​
how does tax help to stabilise the prices of products​
write a debate on Technology has done more harm than good in the society (supporting ) ​