ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Electromagnetic fields flow in what way? high voltage to low voltage sender to receiver high frequency to low frequency north to south
GIVING BRAINIEST!!!!!!!
what is the main use of Roux?​
The value of a piece of land in a town is increasing every year . Its value, in dollars, t years after 1970 and until 2001 can be modeled by the function 31, 00
Use the "Law of Reflection" to describe why you cannot see your reflection in a piece of paper.
What is the correct order?
Which word is an indefinite pronoun in the sentence below?Cherie will give something special to her cousin.
A supermarket had bags of grapes for $20.72 for 7. They also had bags of green grapes priced at 8.46 for 3. Which type of grapes is most expensive?
Que eran los gremios
Determine the slope of the line that passes through the following coordinates: (2,-1) and (3, 1)