samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

[tex]Evaluate \: the \: following \\ (1) \: log1000 \: \\ (2) ( \frac{128}{625} ) \\ (3) log {x}^{2} {y}^{3} {z}^{4} \\ (4) log \frac{ {p}^{2} {q}^{3} }{r}
How do your perceptions of needs and wants affect your finances? How do your values affect how you spend money ?
12. In cell A14, use the INDEX function and structured references to display the value in the first row and first column of the AcademicGroups table.
How can the people be prepared to face the disasters?​
The sum of two consecutive even integers is 54. What are the two integers?
how has internet made world a family explain in a paragraph​
(b) In a sale the original prices are reduced by 15%. (i) Calculate the sale price of a book that has an original price of $12. $ (ii) Calculate the original pr
Which of the following represents the set in words? {x | x ≤ 0} all negative integers None of these all positive integers all negative real numbers all pos
They enjoy................(to make/making)crafts in class.​
which policy is most similar to soviet totalitarianism under joseph stalin