jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

The capture of __________ for slavery became the early economic basis of the Carolina colony.
It is pizza night at the murphy home and everyone has an opinion about what they should get as a topping on the pizza. which choice would best support the murph
Is the relation a function? If so why or why not? (-3,2) (-1,0) (1,0) (5,-2)
Which of the following ideas did Charles Lyell subscribe to? A: Human populations grow faster than their resources. B: Earth must be far older than most people
explain three steps an eighth grader should take to create a college savings plan if she is interested in attending a two year training program
The volume of a cube is 8 cubic inches. What is the length of one edge of the cube?
In an energy diagram for a chemical reaction, the reactants are always plotted to the left of the products. TRUE FALSE
Please Help Fast!!! I need this answer super fast. PLEASE HURRY!!!!!!
Which expressions are equivalent to 6g-18h
I need help Plzz & Thank You .