shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

President Hoover responded cautiously to the Great Depression because he A. thought that the business cycle would correct itself. B. was distracted by the gian
Is 0.3333 a rational number and why
Charlotte reads 8 1/3 pages of a book in 10 minutes. What is her average reading rate in pages per minute?
Georgia. 0.029 can be written as 29 / 100 is he correct
Find the inverse of the following functions f(x)=6-3x g(x)=x+2
How did inventors and labor unions during the Gilded age improve our standard of living today?
Which of the following would be a negative outcome of the British governing of India? a. The British encouraged the Indians to join the military. b. The Briti
Anne wants to buy the smallest tree she can find for her apartment. Which set orders tree heights from tallest to shortest? a. {4.2 ft, 1 1/4 yd, 3 ft, 34 in.}
unit rate $7.95 for 5 pounds
how do you write 21/7 as a whole number