reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Solve the following system of equations. 2x+y=3 x=2y-1
Can you help me? Please explain how you got it!
How are editorials better at communicating ideas than ?novels? are?? A) Editorials are published regularly in newspapers both in print or online. B) Editorials
need help.....................................
Select which base is not contained in the final product of DNA transcription. A. Cystosine B. Uracil C. Thymine D. Adenine
Why couldn’t the American revolution be considered a world war
Describe how you could use 2 photographs taken at a different times to prove that the moon us in motion.​
प्रश्न न. (३) को (ख ) को उत्तर लेख ।
What is a biome and can someome give examples of one?
How did Egypt come under British control?